با حضور مسؤولان ارشد شهر و استان یزد

از بیانیه‌ چشم‌انداز شهر هوشمند یزد در دانشگاه یزد رونمایی شد

 از بیانیه‌ چشم‌انداز شهر هوشمند یزد در دانشگاه یزد رونمایی شد
روز پنجشنبه 26 اسفندماه جاری در مراسمی در تالار اندیشه دانشگاه یزد، با حضور استاندار یزد، نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی، رییس دانشگاه یزد و چندتن از استادان و مسئولان استان از بیانیه‌ چشم‌انداز شهر هوشمند یزد و کارت شهروندی رونمایی شد.
رییس دانشگاه یزد در ابتدای این مراسم گفت: امروزه نقش دانشگاه در حال تغییر و گسترش است و مسیر حرکت آن‌ها از حالت صرفا آکادمیک به سمت تاثیرگذاری در جامعه جهتگیری شده است.
دکتر محمدصالح اولیاء اظهار کرد: پیرو پیشنهاد مطرح شده از سوی مهندس موسوی نماینده‌ مردم یزد و اشکذر درباره شهر هوشمند، بلافاصله کانون تفکر برای بررسی این موضوع در دانشگاه یزد تشکیل شد.
وی تصریح کرد: برای تحقق این موضوع دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری، سازمان فاوا، بخش خصوصی و دیگر دستگاه‌ها دست به دست هم دادند و با همکاری خوبی که باهم داشتند این سند چشم‌انداز را تدوین کردند که امروز از آن رونمایی خواهد شد.
دکتر اولیاء اظهار داشت: سند تهیه شده یک مسیر مدون و اصولی برای شهر هوشمند است که باید برای تحقق این موضوع آن را به دقت دنبال کنیم.
وی همچنین خاطرنشان کرد: این مسیر باید به دقت مورد نظارت و ارزیابی قرار گرفته و شاخص‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز در آن مورد بررسی قرار گیرد و همه‌ این عوامل باعث پیشرفت شهر شده تا دغدغه‌ ما نسبت به شهرمان کم شود.
استاندار یزد نیز در ادامه این مراسم گفت: جهان در مسیر هوشمند شدن در حرکت است و هوشمندسازی سبب شده است تا کارها تسهیل شده و کیفیت زندگی مردم بهبود یابد.
مهندس سیدمحمد میرمحمدی با تاکید بر ضرورت آگاه‌سازی مردم نسبت به امکانات شهر هوشمند گفت: کانون تفکری که در دانشگاه یزد تشکیل شده برای این است که هم‌افزایی میان دستگاه‌ها تحکیم شود و با هم‌اندیشی و همکاری، به نتیجه‌ مناسب برسند و پیشرفت حاصل شود.
وی افزود: شهر هوشمند نیاز به مردمی هوشمند دارد و هدف شهر هوشمند وقتی محقق می‌شود که کیفیت زندگی مردم ارتقا یابد و مردم وارد چرخه بهره‌وری شوند.
وی با تاکید براینکه علم و فناوری در همه امور به‌ویژه هوشمندسازی مشکل‌گشاست افزود: شهر هوشمند دارای حمل و نقل هوشمند، آب و انرژی هوشمند، پرداخت هوشمند و مردمی هوشمند است.
دولت، دانشگاه و بخش خصوصی باید تلاش خود را به کار گیرند
وی با بیان اینکه فعالیت علمی کمترین آسیب و خسارت را به همراه دارد، بحث پایداری در شهر هوشمند را حائز اهمیت دانست و افزود: باید توجه کرد یک اشتباه کوچک منجر به آسیب به همه مصرف‌کنندگان نشود.
مهندس میرمحمدی تصریح کرد: دولت، دانشگاه و بخش خصوصی باید برای پایداری سیستم، ضریب ایمنی و اعتبار و اعتماد به سیستم همه تلاش خود را به‌کار گیرند.
استاندار یزد ادامه داد: سال 92 نسبت به سال 95 تعداد شهرهای دارای نسل سوم تلفن همراه چهار برابر شده است و تعداد شهرهای دارای نسل چهارم تلفن همراه از صفر به 17 شهر رسیده است.
وی افزود: تعداد روستاهای دارای دسترسی به اینترنت از ۲۰۰به ۳۹۵ روستا رسیده است و نیز طول شبکه فیبر نوری استان، تعداد خطوط پرسرعت اینترنت، تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت و توسعه سیستم های ارتباطی و اینترنتی در دولت تدبیر و امید رشد قابل توجهی داشته است.
مهندس میرمحمدی با برشمردن اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه‌ ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: علم و فناوری تضمین‌کننده‌ پیشرفت امور است و اگر هدفمان پیشرفت و ترقی باشد باید در این زمینه کوشا باشیم.
وی در پایان سخنان خود گفت: دانشگاه‌ها در زمینه رشد و پویایی بستر خوبی فراهم کرده‌اند، و امیدواریم یزد با تعامل، نخبگی و تفکر نخبگان و صاحب‌نظران شاهد رشد شهر هوشمند باشد.
اهمیت دادن به دو مساله آب و هوشمندسازی
مهندس سیدابوالفضل موسوی بیوکی، نماینده‌ مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در این مراسم با قدردانی از نقش محوری دانشگاه یزد در تدوین چشم انداز، گفت: دانشگاه قوه‌ عاقله‌ و فکری هر شهر است.
وی افزود: خوشبختانه با همکاری خوبی که با شهرداری انجام گرفت، تلاش شد تا این به این هدف برسیم و شعار شهر هوشمند تحقق یابد.
وی با ابراز خرسندی از انجام این کار افزود: باید به دانشگاه تبریک گفت، زیرا این محصولی است که از دانشگاه بیرون آمده است و می‌تواند موجب ترقی هرچه بیشتر شهر شود.
مهندس موسوی ادامه داد: دو موضوع مهم آب به عنوان مساله‌ نخست شهر و هوشمندسازی به عنوان موضوع مهم دیگر، باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
ارتقای سطح کیفی زندگی شهروندان
دبیر کانون تفکر شهر هوشمند یزد نیز در این مراسم این بیانیه را نتیجه‌ چند ماه تلاش و بحث در کانون تفکر عنوان کرد.
دکتر امیر جهانگرد رفسنجانی تشریح کرد: شهر هوشمند تعریف ثابت و مشخصی ندارد ولی به طور کلی می‌توان گفت که در تعریف آن به دنبال شهری هستیم که با استفاده از فناوری‌های گوناگون به‌ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات، سطح کیفی زندگی شهروندان ارتقا یابد و توسعه‌ اقتصادی پایدار تامین شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد ادامه داد: این شهر برای مردم است و باید در آن نیازهای نسل کنونی و آینده فراهم شود و امکان تولید ثروت و رشد تجاری در آن وجود داشته باشد تا در مجموع کیفیت زندگی مردم ارتقا یابد.
بومی‌سازی اهداف و شاخص‌ها
دکتر جهانگرد تاکید کرد: در حیطه‌ هوشمندسازی نمی‌توان برای هر شهر یک نسخه‌ یکسان پیچید زیرا مسیر رسیدن به یک شهر هوشمند برای هر شهری منحصر به شرایط آن است و به سطح بلوغ و چالش‌های متمایز آن بستگی دارد.
وی درخصوص کانون تفکر شکل گرفته یادآور شد: این کانون تفکر در نوع خود تجربه‌ تازه‌ای بود زیرا یک هم‌افزایی خوب میان بخش دولتی، بخش خصوصی و دانشگاه صورت گرفت.
دبیر کانون تفکر شهر هوشمند یزد خاطرنشان کرد: کارهای گوناگونی در زمینه‌ هوشمندسازی در شهر یزد انجام شده و اکنون نیز در حال انجام است که امروز از یکی از آن‌ها رونمایی خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد با بومی‌سازی اهداف و شاخص‌ها شاهد پیشرفت‌های چشمگیر شهر یزد در این زمینه باشیم.
شهر هوشمند نتیجه‌ تفکر مبتنی بر برنامه‌ریزی و به‌کارگیری فناوری روز دنیا
محمدرضا عظیمی‌زاده، شهردار یزد گفت: بحث شهر هوشمند نتیجه‌ تفکر مبتنی بر برنامه‌ریزی و به‌کارگیری تکنولوژی و فناوری روز دنیا و همچنین هم‌افزایی دستگاه‌های اجراییست.
وی یادآور شد: تاکید ما بر این بود که این کار ارزشمند به بهترین شکل ممکن و با سرعت انجام گیرد تا دسترسی مردم به امکانات بهتر و بیشتر فراهم شود و دیگر هدف‌های موجود در سند نیز تحقق یابد.
نقش موثر مشارکت مردم در زمینه شهر هوشمند
مهندس مسعود تاج‌آبی‌، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری یزد گفت: در زمینه‌ شهر هوشمند مشارکت مردم نقش بسزایی را ایفا می‌کند چون در‌اصل این طرح برای آن‌هاست.
وی برخط بودن خدمات و وفاداری را از مزایای خدمات شهروندی برشمرد و افزود: باید نوع فعالیت مردم ارزش‌گذاری و امتیازدهی شده تا باعث کاهش هزینه‌ها و بهبود کیفیت زندگی مردم شود.
وی ادامه داد: برای نمونه در حوزه‌ امتیازگیری، شهروندی که اقدام به تحویل پسماند می‌کند، امتیاز گرفته و این امتیاز در کارت شهروندی وی تبدیل به تومان شده تا با این امتیاز از مزایای خدمات شهروندی برخوردار شود.
وی با اشاره به فعالیت‌های کانون تفکر اضافه کرد: حدود یک‌سال‌ و‌ نیم بحث و تلاش، 3000 ساعت کار مطالعاتی، پژوهش و الگوگیری از دیگر شهرها و کشورها و تطبیق آن با شرایط شهر یزد، بیانیه‌ای را شکل داد که امیدواریم عمل به آن برای شهر موثر واقع شود.
در پایان این مراسم از بیانیه چشم‌انداز شهر هوشمند یزد و نیز از کارت شهروندی با حضور استاندار یزد، نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، رئیس دانشگاه یزد و جمعی از مدیران مرتبط با طرح، رونمایی شد.
    مطالب مرتبط