سومین جلسه کانون تفکر شهر هوشمند یزد برگزار شد

سومین جلسه کانون تفکر شهر هوشمند یزد برگزار شد
ارائه گزارشی از موفقیت های شهر یزد در کنفرانس شهر هوشمند و ایجاد مقدمات برگزاری یک استارت آپ ویکند با محوریت شهر هوشمند در مهر ماه از موضوعات مطرح شده در این جلسه بود
جلسه اتاق فکر استان یزد از ساعت 8 الی 10 روز دوشنبه مورخ 15/06/1395 در محل دفتر ریاست دانشگاه یزد برگزار گردید.
 

اعضاء حاضر:

دکتر محمدمهدی لطفی(معاون پژوهشی دانشگاه یزد) - مهندس اکرم فداکار (مدیرکل فناوری اطلاعات استانداری) - مهندس حمیدرضا قمی (سازمان نظام صنفی رایانه ای) - دکتر امیر جهانگرد (عضو هیأت علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه یزد) - دکتر محمدرضا پژوهان (عضو هیأت علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه یزد) - مهندس مهدی فلاح (سازمان فاوا شهرداری یزد) - مهندس مهدی پارسائیان (IT استانداری یزد) - مهندس مجید تجملیان (عضو هیأت مدیره سازمان فاوا شهرداری یزد) - مهندس مهدی سالاری (منطقه ویژه علم و فناوری یزد) - مهندس مجتبی دشتی (مدیر توسعه اشتغال IT -طرح تکاپو) - مهندس مجتبی غفورزاده (پژوهشگر)

مهندس لیلا توانگر (دبیر جلسه)
 

موضوع جلسه:

  •  ارائه گزارشی از موفقیت های شهر یزد در کنفرانس شهر هوشمند
  •  ایجاد مقدمات برگزاری یک استارت آپ ویکند (StartUpWeeked) با محوریت شهر هوشمند در مهر ماه.
  •  بررسی ابعاد، زمینه‌ها و شاخص‌های شهر هوشمند، تطبیق آنها با شهر یزد و تعیین متولی برای هر بخش.

شرح مذاکرات:
 

در شروع جلسه آقای دکتر جهانگرد ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین، دستور کار جلسه را بیان نموده و از آقای مهندس فلاح از سازمان فاوا شهرداری جهت ارائه گزارش «همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند» دعوت نمودند.
 


مهندس مهدی فلاح

دومین همایش شهر هوشمند، زیرساخت و فرصت های سرمایه گذاری به مدت دو روز در تهران برگزار شد که شهرهای شرکت کننده در 6 محور زیر مورد ارزیابی قرار گرفتند:

1- جذب سرمایه

2- اتوماسیون شهرداری

3- خدمات الکترونیکی شهروندی

4- زیرساخت های اطلاعاتی و ارتباطی

5- مدیریت هوشمند سازی (ساختار و اسناد شهر هوشمند)

6- پایدارسازی توسعه شهر هوشمند

به غیر از این محورها دو عنوان دیگر نیز به این همایش اضافه شده بود که شامل نمایشگاه و فرصتی برای ارائه دستاوردها بود. در این راستا به جز غرفه های مربوط به شرکت های خصوصی حاضر در نمایشگاه، غرفه ای نیز با عنوان «شهر هوشمند یزد» شکل گرفت که از استقبال خوبی نیز برخوردار بود.

از نکات قابل توجه این همایش مشارکت و همکاری بسیار مناسب بخش دولتی و خصوصی استان یزد بودکه به حضور هرچه قوی تر یزد در این همایش کمک زیادی کرده بود. همچنین تشکیل کانون تفکر شهر هوشمند از نقاط تمایز دراین همایش بود.خانم مهندس فداکار، مدیرکل فناوری اطلاعات استانداری

با توجه به مطالب مطرح شده و درارتباط با همایش برگزار شده، لازم به ذکر است که شاخص های استاندارد ایزو مطرح شده به جای اینکه بومی سازی شود بیشتر به سمت شاخص های قابل حصول شهرداری ها پیش رفته است. یکی از نکات مهمی که در این همایش به چشم می خورد این بود که هنوز در اکثر شهرها فناوری و حرکت به سمت شهر الکترونیک هدف اصلی است و نسل سوم شهر هوشمند هنوز به طور جدی مطرح نشده است.

از 21 شهر شرکت کننده در این همایش یزد با اقتدار در 5 محور از 6 محور مطرح شده برتر شناخته شد اما این نشان دهنده این نیست که یزد الان شرایط مطلوبی دارد بلکه در مقایسه با دیگران برتر هستیم ولی از نظر شرایط ایده آل هنوز راه طولانی در پیش داریم.

پیشنهاد میشود که نماینده ای از دفتر امور شهری و روستایی زیرمجموعه معاونت عمرانی استانداری و همچنین معاونت اجتماعی استانداری نیز دراین جلسه حضور داشته باشند تا موضوعات از همه ابعاد و جوانب مورد بررسی جامع قرار گیرد و به نتایج عملی تری منجر گردد.آقای مهندس قمی:

در برگزاری همایش شهر هوشمند همکاری و هماهنگی بسیار خوبی بین بخش خصوصی و دولتی وجود داشت که منجر به این نتیجه مطلوب گردید که این باعث افتخار یزد و بوجود آورنده برند ویژه یزد شده است. همگرایی بوجود آمده برای ایجاد یک برند استانی عالی بود که متاسفانه نمود و اطلاع رسانی در مورد آن در استان به هیچ وجه کافی نبود.

حال باید مراقب بود که این موضوع مانند پوسته زیبایی نباشد که از درون توان راهبری ندارد. باید به این نکته فکر کرد که بعد از این مرحله میخواهیم چه اقدامی انجام دهیم؟ آیا با وجود چنین بستر مناسبی میتوانیم یک فضای کسب و کار خوب ایجاد کنیم که سرمایه گذاران را تشویق به سرمایه گذاری در این حوزه نماید؟ رونق کسب و کار دراین زمینه به این شرط به وجود می آید که ضمن حضور پررنگ و قوی و با جسارت، فضا را برای فعالیت پرانگیزه بخش خصوصی از طریق بازار مناسب، فراهم کنیم.

جای سوال است که چرا ما در استان با وجود زمینه مناسب، استعداد و نیروی انسانی آموزش دیده، به سرمایه گذاری در این زمینه اهمیت زیادی نمی دهیم؟

پارک علم و فناوری که وظیفه حمایت از سرمایه گذاری های نوپای بخش خصوصی را برعهده دارد باید بسیار قوی تر و پررنگ تر عمل کند و نحوه ی حمایت پارک از بخش خصوصی به صورت دقیق مشخص گردد زیرا توان تولید محصولات خوب در این زمینه وجود دارد ولی قدرت عرضه در بازار را نداریم که نیاز به حمایت مسئولین احساس می شود.

با توجه به دستاوردهای خوبی که داشته ایم، توان ورود به بازارهای شهرهای بزرگی چون تبریز را داریم که به عنوان یک فرصت باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین پیشنهاد می شود که امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی به صورت BOT در سازمان فاوا بوجود آید.

در ادامه آقای مهندس دشتی به تشریح برنامه استارتاپ ویکند شهرهوشمند پرداخته و توضیح دادند که طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) زیر نظر وزارت کار در یزد در حال اجراست. در این راستا پیشنهاد برگزاری استارتاپ ویکند تخصصی حوزه شهر هوشمند مطرح شده است و با توجه به ظرفیت های یزد دراین زمینه مورد تصویب قرار گرفته است. هدف برگزاری این برنامه کمک به فعال شدن استارتاپ ها در زمینه اشتغال زایی است.

از آنجا که در استان یزد در زمینه برگزاری استارتاپ ها تیمی منسجم و قوی مشغول به فعالیت است پیشنهاد شد تا در جهت جلوگیری از موازی کاری برگزاری این برنامه با هماهنگی این تیم برگزار شود. پروژه های مطرح شده در استارتاپ ها باید به عنوان ورودی به «مرکز شکل گیری» و سپس «مرکز شتاب دهی» وارد شوند تا تضمین قوی تری برای پیشرفت و توسعه باشد. مقدمات تشکیل این مراکز با محوریت بخش خصوص در یزد در دست انجام است و فراهم کردن امکان آشنایی سرمایه گذاران با طرح های برگزیده و تسهیل سرمایه گذاری در این طرح ها نیز از اقداماتی است که در این راستا تعریف شده است.

در ادامه این بحث همچنین تاکید شد که در کنار تلاش برای کشف ایده های جدید و محصولات نو در این زمینه، باید به فکر رفع موانع و مشکلات سرمایه گذاری این بخش بوده و سرمایه گذاران بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش IT توجیه شوند. تقویت هرچه بیشتر بخش خصوصی فعال در این حوزه زمینه ساز فعالیت های گسترده تر آینده است.

با توجه به عدم حضور بعضی از کارشناسان مرتبط با موضوع و نیز کمبود زمان جلسه، بحث بررسی شاخص های شهر هوشمند به جلسه بعد موکول شد.


  • کانون تفکر شهر هوشمند
  • صورتجلسه
    مطالب مرتبط